Заменик-амбасадорот на САД во ОН Џонатан Коен изјави на седница на советот за безбедност дека антируските санкции ќе останат во дејство дотогаш, додека Крим не се врати во составот на Украина.

Според зборовите на Коен САД „не ја поддржуваат и никогаш не ја поддржувале“ анексијата на Крим од Москва.

Во текот на дискусијата за четирите години од Минските договори претставникот на САД ја повикал Русија кон нивна целосна имплементација.

„Токму Русија треба да стави крај на конфликтот“, рекол Коен.

Дипломатот додал, дека се чини дека во Донбас има руски војници и оружје.

Во исто време пак, шефот на специјалната мониторинг мисија на ОБСЕ во Украина Ертугрул Апакан изјави дека во извештаите на мисијата има „конкретни факти“ кои не дозволуваат да се зборува за присуство на руски војници во источните региони на Украина.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO