До крајот на денешниот ден, грчката влада ќе испрати вербална нота до Македонија. Останале неколку подробности за уточнување од одредбите на нотата од Атина, пред таа да биде испратена во Скопје, кое треба да се случи што е можно поскоро, соопштува МИА.

Со испраќањето на вербална нота од Атина, со која се информира за ратификацијата на Договорот од Преспа и протоколот за НАТО, се очекува во Македонија да го започне прифаќањето на нејзиното ново име Република Северна Македонија. Потоа во државниот весник ќе биде објавена датата на влегување во сила на уставните амандмани.

Утре во Брисел, на маргините на самитот на министрите за одбрана на НАТО, министрите на Македонија и Грција – Радмила Шекиринска и Евангелос Апостолакис ќе одржат средба. Не е исклучено по време на средбата Апостолакис да предложи грчката армија да ја обучува македонската.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO