Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД мора да бидат поангажирани во Централна и Источна Европа, со оглед на тоа што Русија се обидува да го подели Западот.

На првиот ден од неговата турнеја по пет земји во Европа која е фокусирана врз растечкото влијание на Русија и Кина во Централна и Источна Европа Помпео се сретна со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Притоа Помпео му ја изразил важноста од промовирањето демократија и владеење на правото.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO