Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон денес изјави дека процесот во Мадрид против 12 негови поранешни колеги, кои учествувале во обидот за отцепување на покраината е „стрес тест за шпанската демократија“.

Освен тоа е „тест за шпанската судство“, рече тој во Берлин, само ден пред да присуствува на филмска галавечер заедно со кинескиот дисидент Аи Уејуеј.

Пучдемон ја напушти Шпанија во 2017 година, откако ј водеше борбата за независна Каталонија. Тој ги опиша своите колеги, кои се изведени пред правдата, како „чесни, невини, демократски луѓе“ и настојуваше на тоа дека нема „нарушувања на шпанските закони“.

Поранешниот каталонски лидер праша зошто ЕУ  „е пзагрижена за тоа што се случува во Венецуела отколку во Мадрид“, говорејќи за настојувањето на Унијата за нови претседателски избори во земјата.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO