Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон денес изјави дека процесот во Мадрид против 12 негови поранешни колеги, кои учествувале во обидот за отцепување на покраината е „стрес тест за шпанската демократија“.

Освен тоа е „тест за шпанската судство“, рече тој во Берлин, само ден пред да присуствува на филмска галавечер заедно со кинескиот дисидент Аи Уејуеј.

Пучдемон ја напушти Шпанија во 2017 година, откако ј водеше борбата за независна Каталонија. Тој ги опиша своите колеги, кои се изведени пред правдата, како „чесни, невини, демократски луѓе“ и настојуваше на тоа дека нема „нарушувања на шпанските закони“.

Поранешниот каталонски лидер праша зошто ЕУ  „е пзагрижена за тоа што се случува во Венецуела отколку во Мадрид“, говорејќи за настојувањето на Унијата за нови претседателски избори во земјата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO