Бугарскиот премиер Бојко Борисов му даде симболична поддршка на српскиот претседател Александар Вучиќ. Вака пишуваат провладините медиуми во Белград.

Фактот дека на Борисов му се допаднала веб-страницата на Вучиќ во Инграгам значело дека „бугарскиот премиер и лидер на ГЕРБ даваат јасна поддршка на реформите што претседателот Вучиќ ги прави“, вели српскиот Данас. Во изданието се наведува дека многу реформи биле спроведени од владата на Борисов. „Поддршката на премиерот на земја-членка на ЕУ и на нашиот сосед е јасен сигнал дека Србија е на вистинскиот пат“, се вели во информацијата.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO