Вршителот на должноста американски министер за одбрана Пат Шанахан пристигна во ненајавена посета на Авганистан на средби со воени команданти и авганистански официјални лица во врска со зголемениот притисок на Вашингтон за мировен договор со талибанците.

Тој изјави дека во разговорите со авганистанските лидери ќе порача дека тие ќе бидат оние што конечно ќе одлучуваат ја својата иднина, вклучувајќи ја и конечната природа на секој потенцијален мир со талибанците. Некои во Авганистан се спротивставија на секаков мировен договор со талибанците, додека талибанците досега одбија да преговараат со владата во Кабул. Шанахах, исто така, рече дека нема инструкции од Белата куќа за намалување на бројот на војниците во Авганистан од сегашните 14 000.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO