Вршителот на должноста американски министер за одбрана Пат Шанахан пристигна во ненајавена посета на Авганистан на средби со воени команданти и авганистански официјални лица во врска со зголемениот притисок на Вашингтон за мировен договор со талибанците.

Тој изјави дека во разговорите со авганистанските лидери ќе порача дека тие ќе бидат оние што конечно ќе одлучуваат ја својата иднина, вклучувајќи ја и конечната природа на секој потенцијален мир со талибанците. Некои во Авганистан се спротивставија на секаков мировен договор со талибанците, додека талибанците досега одбија да преговараат со владата во Кабул. Шанахах, исто така, рече дека нема инструкции од Белата куќа за намалување на бројот на војниците во Авганистан од сегашните 14 000.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO