Поранешниот олимписки шампион, Татјана Навка, има недоволно пријавен приход и должи неплатен данок на имот.

Покренати се прашања за даночните работи во САД на сопругата на портпаролот на Владимир Путин, откако рекоа дека не успеала да го пријави на американските регулатори својот вистински приход .

Татјана Навка е поранешен шампион во уметничко лизгање на олимписките игри. Судските документи сугерираат дека скрила десетици илјади долари неплатени даноци за имот за куќата за која им рекла на американските власти дека веќе била продадена. Навка живеела и се обучувала во САД повеќе од една деценија.

Навка одби да одговори на конкретни прашања од Гардијан за нејзините даночни проблеми во САД.

Таа рече за Гардијан: „Во вашиот претходен весник, не ги објавивте моите одговори и коментари, кои ги пратив. Очигледно, вашиот весник не се стреми кон објективност. Како резултат на тоа, не гледам поента на понатамошно одговарање на вашите прашања.

Државната служба за затајување данок, заедно со Гардијан, открија дека Навка има имот во вредност од најмалку 10 милиони американски долари.

Целата публикација на Гардијан прочитете ја овде.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO