Додека ДПМНЕ организирано води хајка против Бугарија, Мицкоски се повикува на Бугарското национално наследство цитирајќи ја песната „Изгрей зора на свободата“, која е напишана од  бугарскиот композитор од Стара Загора, Александар Морфов. Химната е напишана на бугарски литературен јазик.

Протежираниот од Мицкоски кандидат Гордана Силјановска на своите предавања на Правниот факултет зборувала против Договорот со Бугарија?

Дали Гордана Силјаноска ќе води антибугарска политика: Каков е нејзиниот став за многубројните историски личности кои се дел од заедничкото минато.

Дали Христијан Мицкоски кој неодамна му вети на европратеникот Андреј Ковачев дека ќе ја почитува заедничката историја ќе влијае на својот кандидат, или средбата таму била само „мачкање очи“ пред Европската Народна Партија?

Сите што сакаат да ја потпомогнат дејноста на новинарскиот сајт ТАТКОВИНА како и отпочнувањето на заедничко онлајн предавање меѓу РС Македонија и Бугарија со тројца докажани новинари од двете држави може да го направат на платформата ХЕЛПКАРМА со кликнување овде
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO