Претседателот на Р. Бугарија Румен Радев го врачи престижното одличие „Високи достигнувања во иновациите (Excellency in Innovation) на сопственикот и извршен директор на Comac Medical д-р Милен Врабевски како финалист во рамките на конкурсот „Иновативно претпријатие на годината“ за 2016, 2017 и 2018 година. Наградата се доделува за прв пат за висок квалитет и оригиналност на иновациите на бугарските фирми, за нивното влијание на националниот и светски пазар, врз животната средина и општеството, за ефикасност на бизнис моделот.

Comac Medical jа доби авторитетната награда за развој на високо-технолошки интегриран систем за собирање, управување и анализа на клинички податоци. Иновацијата овозможува поголема точност и прецизност во соодветните анализи и истражувања во рамките на тековните клинички испитувања.

Тоа не е прва ваква награда за Comac Medical. Во 2016 година компанијата беше номинирана за „Најдобро иновативно претпријатие“, а во својот извештај за проценка на иновативниот потенцијал на компаниите во Европа, Европската комисија нареди Comac Medical меѓу т.н. „Шампиони на растот“ и му додели Печат за високи достигнувања (Seal of Excellence). Од своја страна Comac Medical стави Бугарија на мапата на програмата ‘Хоризонт 2020’ со иновативен пристап за рана дијагноза на воспалителни и дегенеративни процеси во белите дробови како астма, ХОББ, туберкулоза, рак на белите дробови и др.

„Честитки за колегите кои направија сонот ни реалност. Оваа награда дојде како последица на долготрајно меѓународно признание: 4-годишна работа по молекула чии творци jа добија Нобеловата награда, „Знак за квалитет“ и „Шампиони на растот“ од Европската комисија, „Питагор“ од МОН за најголем инвеститор во научно- истражувачка дејност, номинации за „Најдобро иновативно претпријатие“, „IT-проект на годината“. Така jа качивме Бугарија на мапата на „Хоризонт-2020″ со совршено изобретение и многу (24/7) работа по многубројни иновации, со директен позитивен ефект врз здравјето и квалитетот на животот на луѓето“, изјави сопственикот и CEO на Comac Medical д-р Милен Врабевски.

Брендот „Високи достигнувања во иновациите (Excellence in Innovation) се дава на финалистите на конкурсот „Иновативно претпријатие на годината“. Тој се организира од страна на фондацијата „Приложни истражуваниjа и комуникации“ и Enterprise Europe Network – Бугарија под покровителство на Претседателот на Република Бугарија Румен Радев.

 

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO