Преговорите меѓу републиканците и демократите во Конгресот на САД околу прашањето за пограничната безбедност не доведоа до напредок, поради што постои опасност од нова блокада на американската администрација. Републиканскиот сенатор Ричард Шелби изjави дека преговорите се во застој, поради неосгласувања околу „политиката на притворање на илегалните мигранти“, но изрази надеж дека „преговарачите набрзо ќе се вратат на преговарачката маса“.

Главен проблем околу „пограничната безбедност“ е издвојувањето на средства од Биџетот на САД за изградба на ѕид на границата со Мексико, на што инсистира американскиот претседател Доналд Трамп, а на што се противат демократите.

Вршителот на должноста шеф на персоналот на Белата куќа, Мик Малвејни изјави дека не е исклучена можност од нова блокада на федералната Влада, доколку не биде постигнат договор околу спорните прашања.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO