Скопје треба да знае дека ќе се исправи пред Грција, ако продолжат со своето однесување, кое ги поткопува националните интереси, изјави лидерот на опозициската грчка партија „Нова демократија“ Кириакос Мицотакис во својот говор од грчкиот град Кожани.

Мицотакис мим бјасни на граѓаните што може да направи неговата партија и што лично тој ќе направи откако постои ратификуван меѓународен договор: тој ќе го искористи своето право на вето за патот на Македонија кон Европската унија, ќе се бори за заштита на грчките македонски производи и ќе предложи силен план за развој на Северна Грција.

„Првото нешто што ќе го направам и што јавно сум го изјавувал е дека како следен премиер, ако грчките граѓани ми изгласаат доверба, нема да го пропуштам правото на Грција да стави вето на процесот на присоединување на Скопје, бидејќи сметам дека не им служи на националните интереси. А на семиотично ниво реков дека фразата „му посакувам добредојде на македонскиот премиер“ никогаш нема да биде слушната од мене. Скопје треба да знае дека ќе се исправи пред Грција, ако продолжат со однесување кое ги поткопува нашите национални интереси „, рече Мицотакис.

Мицотакис упати остри критики и кон грчкиот премиер Алексис Ципрас.

„Од првиот момент стана јасно дека Ципрас сака да го реши ова прашање. Навистина не знам како тој верува дека може да има корист од таква иницијатива „, рече Мицотакис.

Тој го повтори својот став дека Ципрас се оддалечил од националната политика од последните децении по прашањето и се согласува со работите на кои претходните премиери рекле „не“.

Мицотакис исто така ги критикуваше пратениците кои гласаа за договорот и рече дека тие веројатно ги размениле своите гласови за министерство или друга награда.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO