Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, соопшти МИА од Брисел.

Европската Комисија чека да завршат сите предвидени процедури помеѓу Скопје и Атина за да влезе во сила употребата на новото име во европските институции. Македонија треба сега да ги извести Обединетите Нации и сите меѓународни и регионални организации дека Преспанскиот договор стапи во сила и да побара од нив да го користат терминот „Северна Македонија“. Според дипломатски извори, ЕК очекува известување од Скопје до среда оваа недела, паралелно со известувањето до ОН.

 

 

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO