Секој од тројцата водечки политичари на Косово има „свој грб“ во странство и се бори за надмоќ во Приштина, тврди денешниот белградски весник Блиц.

Според изданието Берлин го „избегнува“ косовскиот претседател Хашим Тачи, бидејќи не може да му прости за „предавството“ на агенти на германската разузнавачка служба БНД пред неколку години.

Блиц тврди дека Германија не го смета Тачи како доверлив партнер и „не заложува на него“. Покрај тоа, Берлин остро се противи на идејата за корекција на границите, претставена од Тачи.

Весникот тврди дека Тачи е всушност „во врска“ со советникот за национална безбедност на Белата куќа Џон Болтон, што практично значи дека косовскиот претседател е контролиран од страна на администрацијата на Доналд Трамп.

Еден дел од американската администрација е против коригирање на границите како модел за решавање на проблемите на Балканот, но Болтон е оној кој ја „промовира оваа идеја“, тврди „Блиц“.

Од друга страна, според весникот, премиерот на Косово, Рамуш Харадинај е „држен“ од Британците со кои поддржува врски преку својот заменик во Алијансата за иднината на Косово (ААК) Ардијан Гинај.

Британците, како и Германците, се против корекциите на границите – позиција зад која цврсто стои самиот Харадинај.

За разлика од Тачи и Харадинај, претседателот на косовскиот парламент Кадри Весели, според Блиц, ткае на неколку страни. Тој, како човек во сенка, е поспособен и пофлексибилен од Тачи и Харадинај заедно, вели весникот, додавајќи дека Весели „во исто време работи за најмалку две или три разузнавачки служби“.

Весели е опишан од „Блиц“ како стар разузнавач, кој, како што тврди весникот, нема дури личен мобилен телефон, а кога треба да зборува со некого, телефон му го дава некој од неговото опкружување.

Со стариот „разузнавач“, кој според проценките на експертите за косовската сцена, е бескрупулозен, Тачи и Харадинај конечно ќе имаат проблеми, освен ако пред тоа не го испратат во Хаг „, пишува“ Блиц „, мислејќи на Хашкиот трибунал за воени злосторства извршени од страна на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК).


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO