Тереза ​​Меј ќе побара од британските пратеници повеќе време, кое да ѝ дозволи да обезбеди измени на спорниот дел од договорот за Брекзит-заштитната клаузула за границата со Ирска, соопштува Би Би Си.

Британскиот премиер треба да поднесе извештај до Долниот дом оваа недела откако се обиде да ги убеди лидерите на ЕУ да направат промени во последниот момент по договорот за развод меѓу Лондон и Брисел. Според познавачите Меј е подготвена да му понуди на Парламентот нов гласање за Брекзит ако нејзиниот план со новите промени не е готов до крајот на февруари.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO