Германската канцеларка Ангела Меркел го отвори новиот комплекс на Федералната информативна служба (БНД).

Комплексот во Берлин е граден 12 години, а цената е над 1 милијарда евра. Големината на комплексот на разузнавачката служба е колку шест фудбалски игралишта.

На вработените им е забрането внесување на лични мобилни телефони или лаптопи. Тие не треба да ги користат и проверуваат личните имејл-адреси, како и социјални мрежи.

На крајот од работниот ден, сите картички за влез во зградата се заклучуваат во сеф. Зградата се наоѓа во близина на Берлинскиот ѕид и е една од најсекретните згради во Германија.

„Во овој свет, кој сé повеќе е тревожен и збунет, сега повеќе од кога и да било, на Германија й треба силна и ефективна разузнавачка служба“, рече Меркел на отворањето на најголемата зграда во светот за оваа намена.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO