Грција ќе испрати вербална нота до властите во Скопје, со која ќе ги информира официјално дека земјата го ратификувала Преспанскиот договор и Протоколот за членството на Македонија во НАТО.

„Во понеделник, 11 февруари, ќе испратиме вербална нота со која ќе информираме дека сме го ратификувале Преспанското договор. Потоа Република Северна Македонија ќе ги информира ОН, но и сите држави кои ја признале под нејзиното уставно име. Оттука натаму земјата ќе треба да се нарекува по новиот начин. се разбира, потоа почнува постапката внатре во земјата за промена на улиците, објектите, документите кои се со старото име „, рече министерот за надворешни работи Јоргос Катругалос пред АНА-МПА.

Според него, уште во следната недела властите во Скопје ќе треба да го користат новото име – Република Северна Македонија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO