Грција ќе испрати вербална нота до властите во Скопје, со која ќе ги информира официјално дека земјата го ратификувала Преспанскиот договор и Протоколот за членството на Македонија во НАТО.

„Во понеделник, 11 февруари, ќе испратиме вербална нота со која ќе информираме дека сме го ратификувале Преспанското договор. Потоа Република Северна Македонија ќе ги информира ОН, но и сите држави кои ја признале под нејзиното уставно име. Оттука натаму земјата ќе треба да се нарекува по новиот начин. се разбира, потоа почнува постапката внатре во земјата за промена на улиците, објектите, документите кои се со старото име „, рече министерот за надворешни работи Јоргос Катругалос пред АНА-МПА.

Според него, уште во следната недела властите во Скопје ќе треба да го користат новото име – Република Северна Македонија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO