Бугарскиот заменик-премиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, изјави дека доколку Северна Македонија сака да стане полноправна членка на НАТО и Европската Унија мора да ги исполни обврските кои ги презеде во договорите со Бугарија и Грција.

По бугарското радио „Фокус“ Каракачанов рече дека Договорот за добрососедство што Македонија го потпиша со Бугарија, како и договорот што беше постигнат со Грција, предвидува остранување на сите иредентистички прашања, вклучувајќи ги и, како што рече, лажните информации содржани во училишните учебници во последните седум децении.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO