Се надевам Бугарија да биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО.

Тоа го кажа заменик-премиерот и министер за надворешни работи на република Бугарија Екатерина Захариева за Бугарската национална телевизија. „Се надевам дека тоа ќе се случи следната или последната недела во бугарскиот парламент и Бугарија да биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО“, рече Захариева и истакна: „Бугарија има интерес Македонија да ни биде сојузник во НАТО. Бугарија има интерес Македонија да почне преговори за членство во Европската унија „.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO