Се надевам Бугарија да биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО.

Тоа го кажа заменик-премиерот и министер за надворешни работи на република Бугарија Екатерина Захариева за Бугарската национална телевизија. „Се надевам дека тоа ќе се случи следната или последната недела во бугарскиот парламент и Бугарија да биде една од првите земји кои ќе го ратификуваат договорот за отпочнување на преговори за пристапување на Македонија кон НАТО“, рече Захариева и истакна: „Бугарија има интерес Македонија да ни биде сојузник во НАТО. Бугарија има интерес Македонија да почне преговори за членство во Европската унија „.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO