Агенцијата за електронски медиуми (АЕМ) во Црна Гора започнува со кодирање на српските телевизиски производи што им штетат на младите во републиката.

Кодирањето се однесува првенствено на српските реалити шоуа кои се емитуваат на телевизиските канали Пинк и Хепи помеѓу 6:00 и 23:00 часот.

Предлогот го направи „Медиа Центар“ во Подгорица:

„Со години српската телевизија, преку кабелски оператори, емитува реалити шоуа кои пропагираат омраза, насилство и цинизам“, рече директорот на Медиа Центар, Горан Ѓуровиќ.

Според АЕМ, „овие програми се штетни за духовниот, физичкиот и моралниот развој на малолетниците во Црна Гора и затоа треба да се кодирани“. Пристапот ќе биде преку ПИН-код.

На 24 јануари, Медиа Центарот побара АЕМ да стави крај на „оглупавување на општеството, израз на омраза и насилство што се шири низ реалити шоута на српските телевизии“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO