На денешото рочиште за случајот „Титаник 2“, обвинителката Фатиме Фетаи ги презентираше завршните зборови, при што бараше осудителна пресуда за обвинетите.

Обвинителката Фетаи истакна дека поништувањето на изборите резултати на три избирачки места во Струмица, од страна на ДИК, било направено по егзакна пресметка на ВМРО-ДПМНЕ, а со цел да се повторат изборите во овие места.

Таа исто така  заклучи дека со гласањето од страна на членовите на ДИК за поништување на изборите, бил извршен кривично-правен атак на Избирачкиот систем.

Во завршниот збор истакна и дека ДИК била првата брана, која од ВМРО-ДПМНЕ ја срушиле со два телефонски повици, а втората брана, Управниот суд, не морале да ја рушат, бидејќи судиите самите знаеле како да постапуваат. Тука се повика и на тефтерчето на екс министерката Гордана Јанкулоска, за избор на судии, создадено со помош на Мијалков.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO