Курсот на еврото се задржа на меѓународните пазари во однос на доларот околу најниското ниво во последните две недели, во контекст на слабите вести од европските економии и постојаните тензии со американско-кинескиот трговски план.

Со еврото се тргуваше по цена од 1,1324 долари, што значи дека цената му ослабела за 0,14 проценти во споредба со претходното затворање. Со ова тоа се задржа околу најниското ниво за две недели и е на пат да ја забележи најголемата неделна загуба во повеќе од четири месеци.

ЕК вчера нагло ги намали процените за раст оваа година, па сега за еврозоната се предвидува дека во 2019 година ќе порасне за 1,3 отсто, во споредба со 1,9 отсто, колку што минатата есен предвидуваа во Брисел. Покрај тоа, послаби вести доаѓаат во врска со индустриските нарачки во Германија и Шпанија, поради што се зголемува стравот од поизразено забавување на економската активност.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO