Алијансата меѓу Рено, Нисан и Мицубиши планира договор за соработка со компанијата Гугл, Уајмо, за развој на беспилотни такси.

Трите производители на автомобили ги завршуваат преговорите со Уајмо, развивач на беспилотни возила на Гугл, соопшти Алијансата.

Двете страни се очекува да дадат детали за договорот „најрано оваа пролет“.

Еден од проектите на кој може да се работи е за создавањето на такси користејќи автомобили на Нисан и други, бидејќи тие ќе работат преку нов систем кој ќе се грижи за резервациите и плаќањата.

Уајмо е роден во лабораториите на Гугл, а во 2016 година официјално стана дел од основната компанија Алфабет.

Уајмо веќе нуди беспилотни автомобили во Феникс Аризона.

Тие можат да бидат повикани по телефон во секое време од денот и да ве одведат насекаде во радиус од речиси 260 квадратни километри.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO