Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциско престојува во историска посета на Обединетите Арапски емирати во текот на која ќе настојува да сврти страница во односите меѓу христијаните и муслиманите.

Тој во Абу Даби ќе учествува на конференција за меѓуверскиот дијалог. Доаѓањето на Папата Франциско во Абу Даби е прва посета на еден поглавар на Римокатоличката црква на Арапскиот полуостров.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO