Екипите на Јувентус и Парма изиграа нерешено 3: 3 во натпревар од 22-тото коло на Серија А, одигран на „Алијанц Стејдиам“ во Торино.

Шампионите имаа 19 победи и само две реми од почетокот на сезоната и самоуверено се беа упатиле кон нов успех, но беа попарени од доцен гол на Жервињо. Кристијано Роналдо им даде предност на „бјанконерите“ во 36-та минута, а централниот дефанзивец на тимот Даниеле Руга удвои во 62-та. Две минути подоцна гостите вратија еден гол преку Антонио Барилја, но веднаш потоа Роналдо ја врати предноста од два погодоци на Јуве. На крајот на дуелот настапија минутите на Жервињо поранешниот играч на Арсенал прво го намали заостатокот на Парма во 74-та минута, а на самиот крај ги оформи конечните 3: 3. На овој начин предноста на Јувентус на врвот на табелата беше скратена на девет поени, бидејќи пред тоа Наполи ја урна Сампдорија со 3: 0 на домашен терен. Парма е рангирана на 11-тото место со 29 поени.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO