Тимот на Барселона допушти погрешен чекор во битката за титулата во Шпанија откако направи нерешен резултат 2-2 со Валенсија на домашен терен во 22-риот круг од Ла Лига.

На Ноу Камп гостите почнаа одлично и поведоа со два гола уште во 32 минута со головите на Кевин Гамејро и Дани Парехо, кој постигна гол од пенал. На Каталонците уште еднаш им беше потребна магијата на нивниот лидер, Лионел Меси, кој во 39-тата минута реализираше пенал за да го намали нивното заостанување, а во 64. минута го постигна својот втор гол во натпреварот. До крајот на натпреварот домаќините не успеаја да направат комплетен пресврт и загубија вредни два бода. Така, Барселона веќе има 50 поени, со шест повеќе од вториот Атлетико Мадрид, кој денес му гостува на Бетис. Валенсија е на седмо место на табелата со актив од 30 бода.

Доцната вчера Селта ја совлада Севиља со 1: 0 дома.