Екипата на Денвер Нагетс постигна успех со 136: 122 како домаќин над Хјустон Рокетс во натпревар од регуларната сезона на НБА. Дуелот во Колорадо започна подобро за ,,ракетите“ кои забележаа шест тројки во првата четвртина и извонредните 43 поени, за да водат со осум по првиот дел – 43:35. Одговорот на домаќините беше соодветен откако победија со 48:28 во втората четвртина и на полувремето заминаа со разлика од 12 – 83:71.

Во третата четвртина Денвер ја зголеми разликата на 20 поени и до крајот на натпреварот ја одржуваа добрата предност за победа на крајот со 14 поени разлика. Најдобар стрелец за победниците беше Малик Бийюјзли кој реализираше 35 поени, а Никола Јокиќ запиша речиси трипл-дабл – 31 поен, 13 скокови и 9 асистенции. За Рокетс, Џејмс Харден постигна 30, продолжувајќи ја својата серија на последователни натпревари со најмалку 30 поени на 25 натпревар.

На овој начин тој го израмни постигнувањето на Уилт Чембрлен од ноември до декември 1960. Крис Пол додаде 20 при враќањето по повредата, но тие беа крајно недоволни за успех на избраниците на Мајк Д’Антони. Така Денвер се израмни на врвот на Западната конференција со важечкиот шампион Голден Стејт Вориорс- и двата тима имаат биланс 36-15, додека Хјустон е шести. Во следните дуели, Нагетс им гостуваат на Минесота Тимбервулвс, а Рокетс им гостуваат на Јута Џез.

Еве ги другите резултати од вечерта:

Шарлот Хорнетс – Мемфис Гризлис 100: 92 (Вокер 23 поени; Монк – 20 за Хорнетс)

Њујорк Никс – Бостон Селтикс 99: 113 (Ирвинг – 23 поени, 10 скока и 6 асистенции за Селтикс)

Мајами Хит – Оклахома Сити Тендер 102: 118 (Џорџ – 43 поени, Вестбрук – 14 поени, 12 скока, 14 асистенции за Тендер)

Јута Џез – Атланта Хоукс 128: 112 (Гобер – 25 поени и 13 скока за Џез; Јанг – 28 поени, 9 асистенции за Хоукс).

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO