Тенорот Росен Ненчев и сопранот Илина Михајлова ќе учествуваат во претстојниот спектакуларен концерт на Хозе Карерас во сала Арена Армеец на 11 мај 2019. Шпанската оперска легенда лично ги избрал најталентираните бугарски уметници да станат дел од неговиот последен концерт за Бугарија и Балканскиот полуостров.

Ненчев, солист на Софиската опера и балет, е студент и миленик на Карерас, кој по пореден пат се претстави најбрилијантно на традиционалната мајсторска класа на Маестрото и од десетте избраници на неговиот завршен концерт, кој се одржал пред неколку дена во Пезаро, Италија (21-26 јануари).

За првпат Ненчев ја посетува ексклузивната пејачка школа во 2017 година, кога, импресиониран од талентот и присуството на родниот тенор, Карерас го припознава како свој миленик и го поканува да се вклучи и во 2018 г .. Откако Ненчев го докажува неспорниот талент, Маестро Карерас одлучува дека имено тој е најсоодветен да застане до него на сцената на Арена Армеец во Софија на 11-ти мај.

Долг е списокот на успесите на Ненчев. Од 2008 до 2010 година студирал на Музичката академија „Г. Marciali „во Милано со Maestro Vittorio Teranova. Тенорот добива стипендија од Бугарското Министерство за култура и специјализира во Бугарскиот културен институт „Борис Христов“ – Рим 2016г.Финалист е на силниот меѓународен конкурс „“ Магда Оливеро“- Милано. Освен на двата престижни мастеркласа на Карерас, Росен Ненчев исто така учествувал и во мајсторски класи со Евгенија Дундекова, Џузепе Сабатини, Анна Ванди. Изучувал класично пеење со маестро Франко Федеричи и маестро Георги Делиганев. Почетокот на кариерата на Ненчев започнува на летниот оперски фестивал во Бергамо во Травијата 2011., Следат неколку сезони, во кои е солист на „Театро Сан Бабила“ – Малата Скала учествува во продукции на Травијата, Набуко, Мадам Батерфлај, Лучија ди Ламемур. Сега неговиот вокален педагог и ментор е светски познатиот бугарски сопран Красимира Стојанова. Од 2016 година Ненчев е солист на Софиската опера и балет.

Овие денови, по завршувањето на часовите во Пезаро пак стана јасно дека заедно до Карерас во Арена Армеец освен Росен Ненчев ќе излезе и оперската Прима Илина Михајлова која живее во Валенсија и се пројавува во најпрестижните оперски театри на Милано, Бергамо, Бреша, Кремона и Павиа. Освен родната НМА „Панчо Владигеров“ сопранот го завршува и Конзерваториумот „Џузепе Верди“ во Милано во класата по оперно пеење на Вилма Борели. Учествува во мајторските класи на Џакомо Арагон и Ернесто Паласио.

На гала-спектаклот во Софија, рамо до рамо, Карерас и Росен Ненчев ќе ги изведат во дует вечните оперски класики “ Non ti scordar di me“, “ Parla mi d’amore Mariu“ а бугарскиот талент ќе ги претстави соло изведбите на “ O sole mio“ и „Funiculi funicula“ и други. Посебно изненадување за публиката ќе биде дуетот на големиот Каррерас и сопранот. Вистинска прослава за љубителите на операта ќе биде “ Il Brindis“ од операта „Травијата“, која Карерас ќе ја исполни како трио со Ненчев и Михајлова.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO