Ќе доведе ли спроведувањето на Договорот од Преспа до оживување на економските односи меѓу Македонија и Грција, откако бизнисмените од двете земји многукратно посочувале дека спорот за името создава пречки за нормално функционирање на економските врски, е прашањето кое го поставуваат македонските медиуми.

И покрај политичките недоразбирања, податоците за периодот 1997-2017 покажуваат дека во изминатите две децении Грција со инвестиции од 473 милиони евра е трета на списокот на најголемите странски инвеститори во Македонија. Списокот ги вклучува Австрија со инвестиција од 637 милиони евра и Велика Британија со инвестиција од 531 милиони евра.

Во овој период постапиле вкупни директни странски инвестиции од 4,7 милијарди евра, што значи дека Грција учествува со 10,1% во вкупните инвестиции.

Се проценува дека во трговската, текстилната, услужната и тешката индустрија има околу 300 фирми со грчки капитал.

Спротивен процес, сепак не е во тек. Од вкупно 100 милиони евра директни странски инвестиции од Македонија во странство за периодот 1997-2017 година, кон 2015 година, во Грција биле вложени 4,7 милиони евра. Оттогаш Македонија има негативно салдо во инвестициите во Грција, односно има само поврат на вложениот капитал и нема нови инвестиции.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO