Кинескиот лидер во електронската трговија Алибаба во средата соопшти дека годишната добивка на компанијата нараснала за 37% во последното четиримесечие.

Добивката за периодот октомври-декември стигнала 4.9 милијарди долари, како за споредба, во истиот период минатата година сумата била 3,5 милијарди долари.

Приходите пораснале за 41% за последното четиримесечие, при што онлајн продажбите сочинуваат 40% од растот.

И додека многу компании можат да завидуваат на овој раст за самата компанија, тоа не е ништо посебно, во нејзината историја има раст на приходите за 50% и дури 60%.

Приходите на Алибаба се во центарот на вниманието, откако по 24 часовниот шопинг маратон, беше одбележан раст од 27%, што е помалку од минатогодишниот раст, кој беше 39%, а тоа може да се должи на бавната економија на Кина.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO