Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му одговори на рускиот претседател Владимир Путин, кој изјави дека САД се дестабилизирачки фактор на Балканот, а токму Русија е таа која со својата политика му нанесува штети на регионот.

Поголемото присуство на САД на Балканот значи повеќе мир, стабилност и развој, додека руското присуство го има спротивниот ефект, смета Харадинај:  „На изјавите на претседателот на Русија, Владимир Путин, дека политиките на САД и западните сојузници се дестабилизирачки фактор на Балканот, ќе одговорам дека Америка и НАТО на Балканот подразбира повеќе мир, стабилност и развој. Активното руско присуство на Балканот го подразбира токму спротивното. Косово доаѓа во мир“, пишува Харадинај на Фејсбук.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO