Турција изјави дека нема да биде исплашена од закани, откако американскиот претседател Доналд Трамп предупреди за катастрофални економски последици од секој напад против курдските сили. Сепак Анкара е отворена за идејата за зона за безбедност во Сирија.

„Постојано сме велеле дека не се плашиме и нема да бидеме исплашени од какви било закани“, рече турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и додаде: „Економските закани против Турција нема да стигнат до никаде“.

Тој рече дека Турција не е „против“ зона за безбедност „во Сирија за време на прес-конференција во Анкара со луксембуршкиот колега Жан Аселборн.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO