Операцијата за спасување на петтемина македонски скијачи и сноубордери, кои на Пирин во Бугариjа скијале надвор од назначени локации и при тоа паднале во провалија, успешно е завршена, соопшти Планинската спасувачка служба.

Операцијата за спасување се одвиваше синоќа во Пирин во Дамјанишката долина. Сигналот за помош бил доставен до Планинската спасувачка служба во Банско, а во акцијата за спасување учествувале десет спасители. Скијачите и сноубордистите се во добра состојба.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO