Почеток на седницата во вторник напладне и гласање в среда навечер, ќе биде предлогот на претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис на денешниот состанок со потпретседателите на парламентот, објави грчката АНА-МПА. На брифинг, Вуцис соопштил дека грчкиот премиер Алексис Ципрас му испратил допис во кој го известува дека има намера да побара обновување на довербата од Парламентот.

Расправата за гласање доверба треба да започне два дена по доставеното барање, а да не трае повеќе од три дена, па затоа претседателот на грчкиот парламент предлага почетокот да биде во вторник напладне, а гласањето во среда вечер.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO