Градоначалникот на полскиот град Гдањск Павел Адамович бил нападнат со нож за време на добротворен концерт и се наоѓа во тешка здравствена состојба. Напаѓачот веднаш бил уапсен.

Според локалната полиција, станува збор за 27 годишен Полјак кој живеел во Гдањск. Се наведува дека тој бил криминалец кој претходно пет години бил во затвор. 53 годишниот Адамович е градоначалник на Гдањск од 1998 годинакако член на опозициската „Граѓанска платформа“ на сегашниот претседател на Европскиот совет Доналд Туск.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO