На 12.1.2019, Бугарскиот Културен Клуб Скопје одржа чествување на Мара Бунева со посета на Црквата Св. Димитрија во Скопје и положување букет на плочата на кејот на Вардар.

Ден пред чествувањето се огласи Претседателот на БККС, Лазар Младенов:

„Во овие тешки и од историски аспект многу значајни моменти за опстанокот на Нашата Македонија, ние раководството на Бугарскиот Културен Клуб-Скопје решивме да не организираме панихида за героината Мара Бунева, меѓу другото и од причина што не сакаме никој во државава, ниту добронамерни, ниту злонамерни, да помислат дека го правиме од аспект на провокација. Се надеваме, дека ќе се надмине оваа ситуација во која е под прашанье парламентарното мнозинство за уставните промени, кое пак е услов Македонија да стане членка на НАТО и од следната година тоа да биде обврска на двете влади, во името на Договорот и во име на успешната работа на Комисијата по историја. Се разбира, остануваме подготвени во секој момент да дадеме личен придонес за зацврстуванье на врските меѓу двете држави и успешен од кон евроатлантските интеграции на Нашата Македонија!“

Бугарскиот Културен Клуб-Скопjе (БККС) во врска со ова чествување на Мара Бунева преку соопштение ја повика јавноста на двете држави за мирно, цивилизирано и етичко одвивање на претстојното чествување.

Во соопшението препратено до медиумите,  БККС ја повикува бугарско-македонската комисија за историски и образовни прашања да изгради единствен став за Мара Бунева за да може нејзиниот подвиг да ги обединува граѓаните на двете држави и никогаш повеќе да не биде повод за раздор, омраза и дребно политикантсво од кого и да било.

 

 

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO