Македонија на СП во ракомет против Јапонија во Минхен победи со 29:38

За македонската репрезентација, ова ќе биде шесто СП на македонските ракометари. Првиот настап го Македонија го имаше на СП 1999 година во Египет, десет години подоцна македонските натпревари настапија на СП 2009 во Хрватска, а од 2013 година и шампионатот во Шпанија се редовни учесници: 2015 во Катар, 2017 во Франција и сега 2019 во Германија и Данска.

Македонија ќе игра во Б групата која ќе се игра во Минхен, а ривали се: Јапонија, Бахреин, Хрватска, Шпанија (европски првак) и Исланд.

Распоред на натпреварите на Македонија:
13.јануари (недела): Македонија – Бахреин (14:00 часот)
14.јануари (понеделник): Македонија – Хрватска (18:00 часот)
16.јануари (среда): Македонија – Шпанија (20:30 часот)
17.јануари (четврток): Македонија – Исланд (18:00)

Како и на сите големи натпреварувања македонските фанови ја дадоа потребната поддршка. На разни начини навивачите од Македонија допатуваа во Минхен.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO