„Преговорите продолжуваат. Правиме обиди за процес на приопштување. Јас сум оптимист „, изјави вице-премиерот за европски прашања Бујар Османи, коментирајќи ги барањата на Беса за уставни промени, чија завршна фаза треба да ја продолжи дебатата во парламентот.

Вицепремиерот рече дека има сомневања дека имало скриена рака во процесот што се обидува да го разруши.

„Тоа го гледаме во различни форми во текот на изминатите три месеци, но моќта на граѓаните за решавање на овој процес е толку голема, и јас не верувам дека таа може да направи чекор назад. Јас сум оптимист дека овој процес ќе биде решен во наредните денови. Се надевам дека тоа ќе биде решено денес „, рече Османи.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO