Дводневната посета во Атина на германската канцеларка Ангела Меркел се спроведува при сосема поинаква политичка средина во споредба со нејзината претходна посета во април 2014 година Тогаш Алексис Ципрас ја беше опишал посетата како каскада, со цел „да покаже поддршка за нејзиниот претставник г-дин [Андонис] Самарас „.

Работите се сменија. Ципрас и неговата партија СИРИЗА веќе не тврдат дека сакаат да ја „демократизира“ Европа, како што велеа некогаш. Можеби затоа што осознаа дека е веќе демократска. Земјите од Европа – заедно со САД, Канада, Австралија и, за жал, многу малку други земји во светот – беа демократии многу пред СИРИЗА да се појави во политиката. Тие можат да имаат слабости, неправди и нееднаквости, но сепак тие остануваат најслободните општества.

Слогани како „Оди си, г-ѓо Меркел“ и многу други навреди насочени кон канцеларката, како и кон локалните политички противници за соработка со неа, сега се во минатото. Соработката меѓу Атина и Берлин, како и со Брисел, денеска е на добра основа. Сепак, германскиот канцелар ќе го повика Ципрас да не отстапува од реформските напори.

Оваа посета меѓуота нема да се фокусира само на економијата. Исто така, ќе се занимава со договорот за името од Преспа. Меркел ќе го повтори позитивниот однос на Германија кон договорот потпишан помеѓу Грција и Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) и по ова прашање премиерот ќе добие поддршка од канцеларката. Поинтересно е како Меркел ќе се справи со лидерот на главната опозиција на Грција – Кириакос Мицотакис.

Намерите и целите на нашите европски партнери, како и на Американците, се добро познати. Но, би било погрешно да се изврши притисок врз лидерот на Нова демократија.

Канцеларот знае од брифинзи од Германската амбасада во Атина дека спорот за името на ПЈРМ е политички предизвик не за Ципрас – чии поддржувачи и гласачи традиционално поддржуваат решение кое ќе вклучува некои компромиси – но за Мицотакис. Ако лидерот на НД го поддржи договорот, тој би ризикувал распад на неговата партија – лојален член на групата на Европската народна партија и столб на политичката стабилност.

И во денешната политичка положба ниту Грција, ниту Балканот ќе имаат корист од создавањето на ново политичко движење во Грција, што лесно би можело да стане жртва на влијанија од други сили. Покрај тоа, како партија која го почитува континуитетот на државата „Нова Демократија“, ако дојде на власт, ќе се согласи со спроведувањето на договорот. Затоа, нормализирањето на билатералните односи меѓу Грција и ПЈРМ ќе продолжи напред, а последните ќе се приклучат кон Северноатлантската алијанса.

Во таа смисла, Меркел нема причина да го поставува Мицотакис точно на место. Очигледно таа ќе ја изрази својата поддршка за договорот, но нејзините стратешки цели најдобро би биле исполнети, ако додаде, дека таа не врши притисок врз никого и дека ги почитува Грците кои имаат различно мислење за ова чувствително прашање.

–––––––––––––

„ЕКАТИМЕРИНИ“

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO