Американскиот претседател Доналд Трамп подготвува церемонија за потпишување на договор меѓу претседателот на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ за нормализација на односите меѓу Приштина и Белград, тврди во денешното издание приштинскиот весник „Коха Диторе“.

„Коха“ наведува дека на ова му претходел состанок на Тачи со американскиот амбасадор Ричард Гренел во Берлин, за кој не е информирана јавноста, но ниту преговарачкиот тим на Приштина, ниту косовската Влада, пишуват српските медиуми, а познавачите на овој процес оценуваат дека вклучувањето на САД и Русија во постигнување на договор, се должи на сложениот процес на дијалог.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO