Коалицискиот партнер на владата „Независни Грци“ ќе гласа против владата ако има гласање на недоверба во парламентот, коментира пратеникот од партијата Костас Катсикис во интервју за грчката телевизија, соопшти грчкото издание „Екатимерини“.

„Панос Каменос (лидерот на“ Независни Грци „) рече дека ние напуштаме. Што значи тоа? Дека ние престануваме да бидеме коалициски партнер на владата и нема мнозинство, ние нема да дадеме глас на доверба „кон Владата, беше цитиран тој од парламентарниот телевизиски канал.

Претходната вечер премиерот на Грција Алексис Ципрас изјави во телевизиско интервју дека тој ќе побара гласање за доверба во парламентот ако коалицискиот партнер Панос Каменос одлучи да се повлече од владата.

Ципрас рече дека ќе го праша Каменос за неговите намери за време на планираната средба меѓу двајцата во петок.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO