Поранешниот тренер на Реал Мадрид Зинедин Зидан, може да го оглави Јувентус во текот на летото, известува Ел Мундо Депортиво.

Извор на изданието тврди дека Алегре планира да го напушти клубот од Торино по крајот на сезоната, иако неговиот договор е до летото 2020 година. Се очекува Зидан да стане негов заменик.

Алегри работи во Јувентус од јули 2014 година. Под негово водство, тимот стана четирикратен шампион во Италија, четирипати го освојува Купот на земјата и еднаш добитник на Супер Купот. Зидан го напушти Реал Мадрид неочекувано по крајот на сезоната 2017/18, откако по третпат по ред триумфираше во Лигата на шампионите.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO