Боливискиот тим Де Стронгест го назначи Пабло Ескобар на тренерскиот пост, објави самиот тој. Иако неговото име се совпаѓа со познатиот колумбиски наркобос, кој беше застрелан од полицијата во 1993, преземањето на должноста од страна на Ескобар едвај ли ќе предизвика сериозен медиумски шум.

40-годишниот парагваец, кој е поранешен боливиски репрезентативец откако доби државјанство во 2008, помина поголемиот дел од својата кариера во Де Стронгест. Ескобар, кој ја заврши својата фудбалска кариера минатата година, изјави дека одлуката да стане тренер беше направено пред шест месеци и ќе работи секојдневно, во обид да биде успешен на чело на боливискиот клуб.

Ескобар е поранешен напаѓачки играч, како за прв пат се приклучи на Џа Стронгест во 2005, но исто така играше и во тимови од Аргентина и Бразил, покрај тимови од Парагвај. За време на својата 20-годишна кариера како фудбалер тој има 25 натпревари за репрезентацијата на Боливија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO