Тимот на Хјустон Рокетс продолжува со своите силни игри во последно време, откако го победи Мемфис Гризлис со 113: 101 дома во натпревар од регуларната сезона на НБА.

Над сите, на паркетот беше повторно ѕвездата на Хјустон, Џејмс Харден. Најполезниот играч во лигата за минатата сезона реализираше импресивен трипл-дабл, запишувајќи 43 поени, 13 асистенции и 10 скока, како кон тоа додаде и 2 украдени топки. Клинт Капела додаде 19 поени и 13 скока, а Џералд Грин 18 поени и 5 скока од клупата. За Гризлис, Кајл Андерсон постигна 20 поени. За Рокетс ова беше деветта победа во последните 10 натпревари и тие веќе го заземаат петтото место во Западната конференција со актив од 21 победи и 15 порази. Мемфис е 10-ти во истата конференција со 18 победи и 18 порази.

Во друг натпревар во новогодишната ноќ шампионите Голден Стејт Вориорс го разбија Феникс Санс со 132: 109 како гостин, а Сан Антонио Спарс се наметна над Бостон Селтикс со 120: 111 дома.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO