Самоа е остров со 180.000 жители, кој поради економски причини ја смени страната на датумската граница и сега во Новата година место последна, влегува прва.

Киритимати или Божиќниот остров е најисточниот дел од пацифичката островска држава Кирибати и затоа неговите жители први влегуваат во новата година.

Први јануари последни ќе го дочекаат во Американска Самоа и на островот Нију во јужен Пацифик, кај кои новата 2019 година, по средноевропско време, ќе стигне утре.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO