Коалицијата предводена од САД објави дека уништила команден центар на Исламската држава, кој се наоѓал во џамија во сирискиот граничен град Хаџин, соопштува АФП. Веста се појавува на фонот на офанзивата на Курдите против последните убежишта на терористичката организација во областа.

Најмалку 16 силно вооружени џихадисти биле во џамија што беше погодена од „прецизен воздушен удар“, соопштија од Заедничката команда на коалициските сили. Сириските борци за демократски сили успеаја да ја преземат контролата врз Хаџин на крајот од минатата недела, рече сирискиот центар за човекови права со седиште во Велика Британија. Населбата се наоѓа во источна Сирија, околу 30 километри од границата со Ирак. Областа е позната како последната тврдина на џихадистите, дел од калифатот објавен во 2014 година, кој се наоѓа на територијата на Сирија и Ирак.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO