За политички да преживее, Заев мора да стори сѐ за конечно да го добие членството во НАТО и ЕУ. Тој нема никаков интерес да ја провоцира Софија, ниту да ги понижува своите противници, рече поранешниот германски амбасадор во Софија и Скопје, Клаус Шрамајер во интервју за Дојче Веле.

На Балканот, материјалните интереси секогаш играат улога, особено оние на олигарсите, и тоа е исто така можно. Досега, олигарсите во Скопје можеа да прават што сакаат, непопречени од Брисел. Но доколку Македонија стане членка на ЕУ, тоа ќе биде далеку потешко, рече уште Шрамајер.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO