Јапонската влада ќе им забрани на своите службеници да ги користат уредите на кинеските компании Хуавеи и ЗТЕ, бидејќи ги смета за закана за безбедноста, пренесуваат денеска јапонските медиуми.

Весникот Јомиури шимбун и новинската агенција Џиџи наведуваат дека одлуката би можела да биде донесена в понеделник. Повикувајќи се на анонимни владини извори, весникот пишува дека САД од своите сојузници побарале да ги избегнуваат производите од овие две компании поради страв дека се користат за изведување хакерски напади.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO