Тренерот на Барселона Ернесто Валверде нема објаснување за тоа зошто Лионел Меси не е вклученво финалната тројка од претенденти за „Златната топка“.

„Како и сите и јас сум изненаден дека Меси не е меѓу кандидатите за“ Златната топка „. Ова е многу чудно, бидејќи тој беше најдобар играч во Лигата на шампионите. Ние сепак не ги решаваме овие прашања, тие зависат од УЕФА“ , рече Валверде, цитиран од Марка.

Во саботата италијанските медиуми објавија дека носител на „Златната топка“ ќе стане халфот на Реал Мадрид Лука Модриќ, а Кристијано Роналдо ќе остане на второто место и нема да ја уважи церемонијата на Франс Фудбал во понеделник во Париз. Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Антоан Гризгман, исто така, ќе влезе во тројката. Оваа сезона Меси постигна девет гола и помогна за шест во 11 натпревари од Шпанскиот шампионат.

Неодамна и поранешниот селектор на Шпанија Висенте дел Боске изрази недоумица од можното отсуство на Лео Меси во првопласираните. „Мислам дека“ Златната топка „ја губи својата важност, штом за неа не се бори најдобриот фудбалер во светот“, рече Дел Боске.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO