Скромниот тим на Ејбар веројатно ја постигна својата најголема победа разгромувајќи го Реал Мадрид со 3: 0 во натпреварот од 13-тиот круг на Ла Лига. Баскијците поведоа уште во 16-та минута со гол на Гонзало Ескаланте, а во вториот дел крајниот резултат го оформија Серхи Енрик и Кике. „Белите“ беа бледа копија на себе и можеа да инкасират дури уште погодоци, но добрите интервенции на Тибо Куртуа ги спасија од тотално понижување.

Реал изгуби за прв пат под водство на Сантијаго Солари, откако досега постигнаа четири последователни победи на сите турнири досега. Поразот го напушта Мадрид во шестата позиција со 20 поени. Ејбар, од своја страна, се пресели на седмата позиција со 18 поени – само на две од актуелниот победник во Лигата на шампионите. На Реал му претстои гостување на Рома во најпрестижниот клубски турнир, а потоа ја пречекува силната Валенсија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO