Властите во Јужна Кореја почнаа со уривање на најголемата кланици за кучиња, што се наоѓа во јужното предградие на Сеул, и којшто ја снабдува целата земја со кучешко месо. Комплексот би требало да биде урнат за два дена, а на негово место ќе биде уреден парк.

Кучешкото месо е дел од националната кујна во Јужна Кореја, каде што годишно се јадат околу половина милион кучиња. Сѐ повеќе Корејци го гледаат кучето како и пријател, а не како домашно животно што се чува за прехрана.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO